O udzielenie pożyczki mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, które mają siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i realizują przedsięwzięcia na terenie województwa Lubuskiego, spełniający łącznie następujące kryteria:
- Prowadzą określoną przepisami prawa działalność gospodarczą i spełniają warunki jej wykonywania (wpis do właściwego rejestru, koncesje, zezwolenie na wykonywanie działalności gospodarczej itp.) przez okres min. 1 miesiąca.
- Są mikro lub małym przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów załącznika nr I do Rozporządzenia Komisji (WE) 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r., tj.:
- mikro to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln EUR,
- małe to przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln EUR,
- Terminowo regulują płatności podatkowe wobec Skarbu Państwa oraz zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Nie posiadają zaległych zobowiązań wobec innych podmiotów; ewentualne istniejące zobowiązania mogą wpływać na zdolność do spłaty pożyczki, co może wiązać się z odmową jej udzielenia.
- Nie są przedsiębiorcami będącymi w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu pkt. 9-11 Komunikatu Komisji w sprawie wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw.
- Nie ciąży na nich obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.
- Nie są wykluczeni, stosownie do Rozporządzania Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis.